مقاله بازانديشي در مفهوم Territory از نگاه جغرافياي سياسي ايران

مقاله بازانديشي در مفهوم Territory از نگاه جغرافياي سياسي ايران

… دانلود …

مقاله بازانديشي در مفهوم Territory از نگاه جغرافياي سياسي ايران دارای 25 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله بازانديشي در مفهوم Territory از نگاه جغرافياي سياسي ايران کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله بازانديشي در مفهوم Territory از نگاه جغرافياي سياسي ايران،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله بازانديشي در مفهوم Territory از نگاه جغرافياي سياسي ايران :

تعداد صفحات : 25

بی‌شک، واژه‌های تخصصی هر علم زبان گویای آن علم است و زبان علمی، همبست جدایی‌ناپذیر هر علم محسوب می‌شود. پژوهش در هر علمی مستلزم به‌دست‌دادن مجموعه‌ای منسجم از واژگان خاص آن رشته، برابرنهاده‌های آن‌ها و ارائه تعریفی دقیق از آن‌هاست. جغرافیای سیاسی واژه‌های متعددی مانند مکان، فضا، مقیاس و سرزمین و نظایر آن دارد که جزء مفاهیم مورد مجادله هستند. مفهوم Territory یکی از مهم‌ترین و بحث­برانگیزترین مفاهیم رشته است. انتخاب معادل مناسب برای این واژه به یکدستی آن در نوشته‌های تخصصی این رشته و رفع سردرگمی و برداشت­های ناهمگرا میان خوانندگان و مخاطبان کمک بسیار می‌کند. پژوهش حاضر که از نوع بنیادی ـ نظری است و به‌‌صورت توصیفی ـ تحلیلی با استفاده از منابع دست اول فارسی و لاتین انجام گرفته است، در پی پاسخ به چیستی و ماهیت مفهوم تریتوری و نیز معادل­گزینی مناسب‌ در ادبیات جغرافیای سیاسی به زبان فارسی است. مطابق یافته­های تحقیق در معادل­گزینی واژ تریتوری فراتر از برداشت جغرافیدانان طبیعی و جغرافیدانان انسانی به کار می­رود؛ جغرافیدانان طبیعی آن را به‌معنای چارچوبی برای فرایندهای طبیعی می‌دانند و جغرافیدانان انسانی واژ مزبور را عرصه­ای ایستا برای رویدادهای انسانی به‌کار می­برند. از منظر جغرافیای سیاسی، قلمرو تنها چارچوب فیزیکی و فضایی برای اقدامات انسان نیست؛ بلکه بازتاب روشنی از «روابط قدرت بین کنشگران سیاسی» است، به‌طوری‌که در آن ابعادی متعدد و مهم از زندگی اجتماعی و قدرت اجتماعی نظیر ابعاد کارکردی «کنترل فضا»، «بازیگران سیاسی»، «مرزبندی و اعمال حاکمیت انحصاری» مطرح می­شود. درنتیجه، قلمرو محدوده­ای است که شخص در محتوای آن برای کنترل روش­هایی نظیر «دفاع»، «کنترل»، «محروم­سازی» و «مشمول­سازی» تلاش می­کند. براین‌اساس، تریتوری در ادبیات جغرافیای سیاسی به فضایی محدود­شده گفته می‌شود که با مرز مشخص شده است و اعمال قدرت و نظارت را برای حکومت فراهم می‌کند و بدین‌ترتیب قلمرو اعم از سرزمین است؛ زیرا سرزمین بخش فیزیکی و انسانی (غیرسیاسی) قلمرو است.

اینک شما با جستجوی مقاله بازانديشي در مفهوم Territory از نگاه جغرافياي سياسي ايران وارد صفحه فروش فایل دانلودی مقاله بازانديشي در مفهوم Territory از نگاه جغرافياي سياسي ايران شده اید.

توضیحات کامل و اطلاع از ریز مطالب این فایل با کلیک روی دکمه ی ادامه ی مطلب

مقاله بازانديشي در مفهوم Territory از نگاه جغرافياي سياسي ايران