ارزيابي کاشت بقولات به عنوان گياهان جايگزين در نظام زراعي آيش-گندم در استان خراسان شمالي

ارزيابي کاشت بقولات به عنوان گياهان جايگزين در نظام زراعي آيش-گندم در استان خراسان شمالي

… دانلود …

ارزيابي کاشت بقولات به عنوان گياهان جايگزين در نظام زراعي آيش-گندم در استان خراسان شمالي دارای 10 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد ارزيابي کاشت بقولات به عنوان گياهان جايگزين در نظام زراعي آيش-گندم در استان خراسان شمالي کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي ارزيابي کاشت بقولات به عنوان گياهان جايگزين در نظام زراعي آيش-گندم در استان خراسان شمالي،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن ارزيابي کاشت بقولات به عنوان گياهان جايگزين در نظام زراعي آيش-گندم در استان خراسان شمالي :

سال انتشار : 1392

نام کنفرانس، همایش یا نشریه : پژوهش هاي حبوبات ايران

تعداد صفحات : 10

نتایج بررسی های برخی از محققان نشان می دهد که در مناطق خشک و نیمه خشک، کاربرد طولانی مدت آیش در نظام های زراعی متکی بر کشت گندم، سبب افزایش فرسایش و کاهش حاصل خیزی خاک می شود و کاشت بقولات به عنوان محصول جایگزین آیش ممکن است سبب بهبود پایداری تولید گردد. این پژوهش با هدف مطالعه امکان جایگزینی بقولات در سیستم تناوبی رایج کشت غلات (آیش-گندم) در خراسان شمالی با استفاده از شش الگوی تناوبی دوساله شامل گندم-گندم، آیش-گندم، نخود-گندم، عدس-گندم، ماشک علوفه ای-گندم و یونجه یکساله-گندم در استان خراسان شمالی (ایستگاه تحقیقات منابع طبیعی و امور دام خراسان در سیساب-بجنورد) طی چهار سال (از سال زراعی 82-1381 تا سال زراعی 85-1384) و در قالب دو دوره تناوبی دوساله اجرا شد. در بررسی میانگین بیوماس گیاهان جایگزین آیش در دو سال زراعی 82-1381 و 84-1383 مشاهده شد که بیوماس گندم، بیش از بیوماس بقولات بود و در بین بقولات مورد مطالعه، بیوماس ماشک و عدس نیز بیش از بیوماس نخود و یونجه بوده است. از نظر عملکرد دانه نیز عملکرد گندم (159.9 گرم در مترمربع) بیش از عملکرد عدس و نخود (به ترتیب با 86.8 و 83.3 گرم در مترمربع) بوده است. میانگین عملکرد گندم در دو دوره تناوبی به طور معنی داری (P<0.05) تحت تاثیر محصولات جایگزین آیش قرار گرفت. عملکرد گندم در تیمار آیش-گندم (180.8 گرم در مترمربع) بیش از سایر تیمارها بود و عملکرد گندم در تیمارهای عدس-گندم و ماشک-گندم نیز ضمن نداشتن تفاوت معنی دار با عملکرد تیمار آیش-گندم، بیش از سایر تیمارها بود؛ درحالی که در تیمار گندم-گندم کمترین عملکرد (110.4 گرم در مترمربع) حاصل شد. با توجه به نتایج حاصله، به نظر می رسد گیاهان عدس و ماشک بتوانند به عنوان گیاهان کاندیدا جهت جایگزینی آیش در استان خراسان شمالی مدنظر قرار گیرند.

كلید واژه: تناوب، تولید پایدار، عدس، عملکرد، ماشک

به پیشرفته ترین فروشگاه فایل خوش آمدید.جهت مشاهده توضیحات کامل فایل ارزيابي کاشت بقولات به عنوان گياهان جايگزين در نظام زراعي آيش-گندم در استان خراسان شمالي روی لینک ادامه مطلب کلیک کنید.

ارزيابي کاشت بقولات به عنوان گياهان جايگزين در نظام زراعي آيش-گندم در استان خراسان شمالي