بررسي ارتباط علائم باليني با يافته هاي مانومتريک در زنان مبتلا به يبوست عملکردي

بررسي ارتباط علائم باليني با يافته هاي مانومتريک در زنان مبتلا به يبوست عملکردي

… دانلود …

بررسي ارتباط علائم باليني با يافته هاي مانومتريک در زنان مبتلا به يبوست عملکردي دارای 7 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد بررسي ارتباط علائم باليني با يافته هاي مانومتريک در زنان مبتلا به يبوست عملکردي کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي بررسي ارتباط علائم باليني با يافته هاي مانومتريک در زنان مبتلا به يبوست عملکردي،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن بررسي ارتباط علائم باليني با يافته هاي مانومتريک در زنان مبتلا به يبوست عملکردي :

سال انتشار : 1394

نام کنفرانس، همایش یا نشریه : طب توانبخشي

تعداد صفحات : 7

مقدمه و اهدافیبوست عملکردی یکی از انواع یبوست است و مهمترین روش تشخیصی بالینی آن، معیار رم III می باشد. ابزارهای بیوفیزیولوژیک چون مانومتری آنورکتال نیز به عنوان ابزار تشخیصی یبوست، مورد استفاده قرار می گیرد. مسائلی چون تحمیل هزینه، دسترسی مشکل، نیاز به دانش تخصصی و عدم پذیرش راحت بیمار، استفاده از آن را با مشکلاتی روبرو کرده است.استفاده از معیار رم III می تواند راه آسانتر و در دسترس تر نسبت به روش های دیگر تشخیصی چون مانومتری باشد و همچنین فیزیوتراپیست ها نیز می توانند از آن جهت ارزیابی بیماران مبتلا به یبوست استفاده کنند. از این سو این مطالعه با هدف بررسی ارتباط علائم بالینی فرد بر مبنای معیار رم III با یافته های مانومتری در زنان مبتلا به یبوست عملکردی انجام گرفت.مواد و روش ها35 بیمار خانم با میانگین سنی 38.51±10.24 سال و با مشکل یبوست عملکردی با تشخیص پزشک متخصص گوارش در این مطالعه شرکت کردند و پس از تکمیل اطلاعات زمینه ای، فرم مربوط به معیار رم III، تحت ارزیابی بالینی و مانومتری قرار گرفتند. برای تحلیل داده ها از نرم افزار آماری SPSS ویراست 22 و آزمون های ضریب همبستگی پیرسون و اسپیرمن استفاده شد.یافته هانتایج بیانگر رابطه معنی دار منفی بین شدت معیار رم III و فشار آنال فوقانی در حین انقباض و push، فشار استراحت رکتوم و آنال فوقانی با میزان بی اختیاری مدفوع و گاز، فشار رکتوم حین انقباض با تعداد زایمان و امتیاز کلی علائم معیار رم III با قدرت و استقامت عضلات کف لگن حین معاینه بود. همچنین رابطه معنی دار مثبت بین فشار آنال تحتانی حین push و تون استراحت مقعد دیده شد (P<0.05).نتیجه گیریبر اساس مطالعه حاضر، برای ارزیابی بالینی بیماران مبتلا به یبوست عملکردی، استفاده از معیار رم III و شاخص های مربوط به معاینه دستی مانند قدرت و استقامت عضلات کف لگن، به عنوان روش های غیر تهاجمی، کم هزینه و به خصوص برای همکاران فیزیوتراپیست جهت ارزیابی بالینی پیشنهاد می شود. هر چند جهت دستیابی به تشخیص دقیق، علاوه بر روش های فوق، استفاده از مانومتری توصیه می شود.

كلید واژه: یبوست عملکردی، مانومتری آنورکتال، معیار رم III

اینک شما با جستجوی عبارت بررسي ارتباط علائم باليني با يافته هاي مانومتريک در زنان مبتلا به يبوست عملکردي وارد این سایت شده اید جهت مشاهده توضیحات بیشتر در این خصوص روی لینک ادامه مطلب کلیک فرمایید.
بررسي ارتباط علائم باليني با يافته هاي مانومتريک در زنان مبتلا به يبوست عملکردي