مقاله طراحي معماري و عوامل مؤثر بر آن

 مقاله طراحي معماري و عوامل مؤثر بر آن

… دانلود …

مقاله طراحي معماري و عوامل مؤثر بر آن دارای 68 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله طراحي معماري و عوامل مؤثر بر آن کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله طراحي معماري و عوامل مؤثر بر آن،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله طراحي معماري و عوامل مؤثر بر آن :

طراحی معماری و عوامل مؤثر بر آن
فصل اول
«مفهوم برنامه‌ریزی بر طراحی»
مفهوم برنامه‌ریزی:

مفهوم طراحی:
نكته 1: انسان برای انجام پیش‌اندیشه‌ی كارها، نیاز به «تفكر» و «طرح‌ریزی» دارد و همچنین، برای ساختن همه‌ی مصنوعات بزرگ و كوچك مورد نیاز خود، نیازمند «تفكر»، «تصور» و «طراحی كردن» است. «طراحی»، وسیله‌ی ساختن، آبادانی و تمدن است.

نكته 2: ما می توانیم با استفاده از قدرت «حافظه» و «تخیل»، آن چه را كه قبلاً دیده‌ایم «تجسم» كنیم و نیز می توانیم به كمك «تفكر» و «تخیل» و «قدرت خلاقیت»، درباره‌ی آن چه كه «ممكن است باشد» تعمق كنیم و تصویری از آن چه كه می تواند باشد، مجسم سازیم و آن را ترسیم نموده، با دیگران در میان بگذاریم.
نكته 3: طراحی تلاشی اندیشمندانه، خلاقانه است كه از تفكر، شروع و به ارائه‌ی محصولی زیبا، كارآمد و اصیل ختم می‌شود. و طرح نهایی همیشه عمق اندیشه و بصیرت طراح را در خود باز می تاباند و حكایتگر عمق اندیشه و بصیرت طراح را در خود باز می تاباند و حكایتگر عمق و سلیقه‌ی اوست.

فصل دوم
«ابعاد مختلف طراحی و مفاهیم آن»
معماری طبیعت:

هریك از این عناصر، با محیط خود رابطه‌ای سنجیده و توازنی دقیق دارند و هر جزء از اجزای آن‌ها در عین كمال، بخوبی در خدمت كل قرار می گیرند و تركیب منسجم اجزا به كلیتی منسجم، واحد، كارآمد و زیبا منجر می‌شود.
تركیب، شكل و ساختار آن‌ها، هماهنگ با طرز زندگی و بودباش موجود و هدف آنهاست.

معماری عناصر مصنوع:
همه‌ی آن‌ها از موادی بخصوص و با تكنیك‌های ویژه ساخته می‌شوند. هر كدام اندازه، شكل و هندسه‌ی خاص خود را دارند و متناسب با نیاز انسان، ابعاد جسمانی و نیاز‌های روانی او شكل می گیرند. در عین حال هر یك از این مصنوعات به تناسب محیطی كه در آن واقع می‌شوند (مثلاً در فضای باز یا بسته) و نوع نیروها و عواملی كه بر آن‌ها اثر می‌گذارد ساختار خاص خود را پیدا می‌كنند و در هر صورت، این مصنوعات گرایش به كمال كارآیی و زیبایی دارند و متناسب با امكانات و محدودیت‌های مالی و تكنیكی موجود، شكل می گیرند.

ابعاد مختلف در طراحی
1- ابعاد عملكردی:
در معماری هر فضایی برای استفاده و عملكردهای خاصی طراحی می‌شود.
2- ابعاد جغرافیایی و محیطی:
طرح و سیمای ساختمان‌های مناطق مختلف با هم متفاوت است.
3- ابعاد هنری و ذوقی:
معماری ما شاهكارهایی از زیبایی هستند و طرح‌ها و آثار معماری نیز در كمال ذوق و زیبایی طراحی و ساخته می‌شوند.

4- ابعاد فنی و تكنیكی:
هر قسمت از یك ساختمان، اعم از بخش‌های پیدا و ناپیدای آن، با استفاده از ماده و صنعت به وجود می آید.
5- ابعاد اجتماعی و فرهنگی:
سابقه‌ی تاریخی، ارزشهای اجتماعی، اهداف و ارزش‌های فرهنگی و دینی هر جامعه، عامل وحدت، تحول و تداوم حیات جامعه است و از عوامل اثر گذار در طراحی معماری به شمار می رود. ایجاد حریم، حفظ امنیت و ایجاد فضایی مأنوس و … در معماری ضروری است.

فصل سوم
«عوامل مؤثر در طراحی معماری و صورت عقلانی طرح»
یكی از گیراترین و مهم‌ترین مباحث در مبانی طراحی معماری «روند طراحی معماری» می‌باشد.
«هر پروژه، یك صورت منطقی و عقلانی دارد كه اهداف، ویژگی‌های كیفی و ابعاد كمی آن را بیان می‌كند و اصول و احكام حاكم بر طراحی را روشن می سازد.»
اهداف و عوامل مؤثر بر طراحی پروژه‌ی معماری

1- تعیین اهداف
انسان در سایه‌ی نگرش زیبا، هدفدار و مسئولانه است كه روش زندگی و مناسبات اجتماعی، اقتصادی و نظام ارزشی خود را سازمان می دهد و طرز تفكر، معیارهای گزینش، نحوه‌ی انتخاب و عملش را معین كرده، برنامه‌ریزی و یا طراحی می نماید.
معماری در پی ایجاد رابطه‌ای متوازن با طبیعت است؛ برای ایجاد محیط مناسب برای زندگی، رشد، تربیت و بالندگی می كوشد و در پی ساختن فضا و محیطی متناسب با شأن و رسالت انسان است.

2- تعداد برنامه‌ی فیزیكی طرح
تعداد فضاهای مورد نیاز هر پروژه، به همراه مساحت و مشخصات هر فضا، برنامه‌ی فیزیكی آن پروژه است. قبل از طراحی پروژه برنامه‌ی فیزیكی آن را تهیه می كنیم.
3- بررسی عوامل جغرافیایی و محیطی

معماری بومی در مناطق مختلف كشور، با توجه به شرایط خاص هر منطقه، مختصات جغرافیایی، ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد، نزدیكی و دوری نسبت به دریا، میزان رطوبت و بارندگی، به خوبی شكل گرفته و در طول زمان به كمال رسیده است.
4- شرایط اقلیمی

قبل از شروع طراحی هر ساختمان ابتدا، شرایط اقلیمی، مورد مطالعه قرار می‌گیرد و نتایج آن به صورت خلاصه ترسیم و نمایش داده می‌شود. این نمودار‌ها می توانند به عنوان یكی از اصلی‌ترین عوامل مؤثر در ایده‌های طراحی مورد استفاده قرار گیرند.

5- بررسی و تجزیه و تحلیل زمین و هم جواری
شكل و مساحت، میزان و جهت شیب زمین كاربری‌های زمین‌های اطراف، امكانات دسترسی به زمین، دید و منظر مناسب زمین، عوارض مصنوعی یا طبیعی موجود را مطالعه می كنیم و همچنین خاك را بررسی می نماییم.
6- بررسی مصالح، تكنولوژی و سازه‌ی ساختمان

در سواحل شمالی، از چوب و در مناطق كویری از آجر، در مناطق كوهستانی شمال و غرب از سنگ، آجر و چوب برای ساختن استفاده می‌شود. استفاده از سازه‌های فولادی یا بتنی در كنار مصالح بومی نیز معمول است.
7- ابعاد انسانی و فضای معماری

نیاز به داشتن فضای شخصی، رعایت فاصله مناسب بین افراد در زندگی خانوادگی و یا دوستانه و تنظیم فاصله و حفظ حریم فضای شخصی در روابط و فعالیت‌های اجتماعی، از آن جمله است.
فضا، متناسب با ابعاد انسان، ابعاد لمس كردنی، شنیدنی و بوئیدنی نیز پیدا می‌كند این ابعاد بر نحوه‌ی احساس و نوع برداشت ما از فضا تأثیر گذارند.
8- مقیاس انسانی در فضای معماری
ابعاد و نحوه‌ی حركت بدن انسان، از اصلی‌ترین عوامل تعیین فضا در معماری است.
9- الزامات تأسیساتی

سیستم‌های تأسیسات مكانیكی و الكتریكی ساختمان نیز شرایط محیطی لازم را برای ایجاد فضایی راحت و قابل سكونت ایجاد می نماید.
برخلاف سیستم سازه، سیستم‌های تأسیساتی در عین اهمیت، معمولاً در فضای معماری دیده نمی شوند.
مهندس معمار، قبل از طراحی باید با مشورت مهندس مكانیك و مهندس برق، در مورد سیستم‌های فوق تصمیم گیری كرده باشد و امكانات لازم برای استقرار تجهیزات و حركت كانال‌ها و لوله‌ها و … را پیش بینی نموده باشد.

فصل چهارم
«شناخت اجزای پروژه، مقدمه طراحی است»
شناخت عرصه‌های مختلف در خانه مسكونی
1- عرصه‌ی زندگی خانوادگی

این عرصه شامل فضاهای خصوصی از قبیل نشیمن خانوادگی، آشپزخانه و فضای غذاخوری خانوادگی است.
2- عرصه‌ی زندگی خصوصی و فردی
این عرصه شامل اتاق‌های خواب، حمام و كتابخانه است.
تعدادی از فضاها و عملكردهای سازگار را كه با هم وابستگی دارند و در بخش مشخصی از نقشه طرح، مكان‌یابی می‌شوند عرصه می گوییم.
3- عرصه‌ی پذیرایی و مراسم

این عرصه شامل اتاق پذیرایی و اتاق نهار خوری و فضای ورودی می‌باشد.
4- عرصه‌ی خدمات
شامل فضاهای، پاركینگ، انباری، موتورخانه و … می‌شود.
5- عرضه فضاهای باز و حیاط

 

1- عرصه‌ی زندگی خانوادگی
شامل فضای نشیمن خانوادگی و آشپزخانه است، در خانه‌ای بزرگتر، فضای صبحانه خوری نیز به این مجموعه اضافه می‌شود.
مهمترین بخش خانه و قلب زندگی خانوادگی، فضایی خصوصی، خودمانی، آزاد و راحت است، فضایی غیر رسمی است كه در صورت امكان بهتر است در بهترین موقعیت قرار گیرد، رویه آفتاب و فضای حیاط باشد و در صورت امكان، دسترسی مستقیم به حیاط و بالكن داشته باشد.
الف) اتاق نشیمن

نكته ا: اتاق نشیمن، محل زندگی خانواده و مهم‌ترین قسمت خانه است.
نكته 2: فضای نشیمن، اغلب مستقل از فضای پذیرایی طراحی می‌شود و حالتی خصوصی دارد. فضای نشیمن باید آفتاب گیر باشد و ارتباط راحتی با بالكن و حیاط و ورودی آشپزخانه و غذاخوری داشته باشد و ضمن نزدیكی به فضای خواب، مستقل از اتاق‌های خواب باشد. باید به نحوی طراحی شود كه فعالیت‌های مختلفی مانند نشستن، صحبت كردن، تماشای تلویزیون، بازی بچه‌ها، مطالعه و … را علمی سازد.
نكته 3: مساحت این فضا معمولاً بین 15 تا 35 متغیر است.

ب) مبلمان و تجهیزات
نكته 1: در زندگی سنتی برای مبلمان كردن اتاق نشیمن، از قالی و پشتی استفاده می‌شود. به همین منظور در طراحی سعی می‎شود ابعاد اتاق با ابعاد قالی ها هماهنگ باشد. در مبلمان فضاهای نشیمن معمول از كاناپه، مبل دسته دار و میز، برای صرف میوه و چای استفاده می‌شود. تلویزیون و دیگر لوازم و دیگر لوازم صوتی و تصویری، از دیگر عناصر این بخش از خانه هستند كه به همراه قفسه‌ی كتاب در یك بدنه جاسازی‌ می‌شوند.

اگر چه شومینه در اغلب خانه‌ها به كار نمی رود، اما در صورت پیش بینی آن در طرح، معمولاً جنبه سمبلیك دارد و در فضای نشیمن پیش بینی می‌شود.
نكته 2: نحوه‌ی مبلمان اتاق نشیمن و استقرار شومینه و تلویزیون باید به گونه‌ای باشد كه از غذاخوری خانوادگی و آشپزخانه قابل روئت باشد.
نكته 3: در صورتی كه از اتاق نشیمن به عنوان پذیرایی نیز استفاده می‌شود بهتر است، آشپزخانه، جدا و مستقل از نشیمن طراحی گردد.
ج) آشپزخانه

آشپزخانه، یكی از مهمترین عناصر عملكردی خانه است.
نكته 1: آشپزخانه باید به فضای ورودی و گاراژ دسترسی راحتی داشته باشد و با بالكن، یا پاسیو مرتبط باشد. دسترسی آشپزخانه به اتاق نشیمن، فضای صبحانه خوری باید راحت باشد.
نكته 2: هر آشپزخانه نیاز به سه عنصر اصلی دارد. یخچال برای نگهداری مواد غذایی، سینك ظرفشویی برای آماده كردن و شستشوی مواد غذایی و ظروف و اجاق گاز برای پختن غذا.
1- سینك ظرفشویی

نكته 1: سینك ظرفشویی، معمولاً از جنس استیل یا فایبر گلاس در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شود. ممكن است یك لنگه یا دو لنگه باشد.
نكته 2: ماشین ظرفشویی در صورت لزوم باید از محل سینك ظرفشویی قابل دسترس باشد. در صورتی كه ماشین ظرف‌شویی در زیر كابینت جاسازی شده باشد، از قسمت بالایی آن می‌توان به عنوان میز كار در كنار سینك استفاده كرد. سینك ظرف‌شویی نیاز به 90-60 سانتی متر، میزكار و در هر طرف خواهد داشت.
نكته 3: در واحد‌های مسكونی كه دارای فضای مستقل برای پذیرایی از مهمان هستند.

می‌توان رابطه‌ی بین نشیمن خانوادگی و آشپزخانه را به نحوی طراحی كرد كه امكان دید از فضای آشپزخانه به نشیمن وجود داشته باشد.
نكته 4: در واحدهای مسكونی كوچك كه از یك فضای واحد برای نشیمن خانواده و پذیرایی از مهمان استفاده می‌شود. بهتر است فضای آشپزخانه از محل نشستن مهمانان قابل رؤیت نباشد.

2- یخچال و نگهداری مواد غذایی
از یخچال با ظرفیت مناسب، و برای نگهداری دراز مدت مواد غذایی، از فریزر یا انباری آشپزخانه استفاده می‌شود. به همین دلیل بعد از سینك ظرف‌شویی، یخچال یكی دیگر از لوازم مهم آشپزخانه می‌باشد.
رابطه یخچال با سینك:
پیش بینی میزكار به طول حداقل 90 سانتی متر در كنار یخچال مفید می‌باشد.
3- اجاق گاز

اجاق گاز، سومین عنصر مهم از لوازم آشپزخانه است.
نكته 1: سینك ظرف‌شویی، اجاق و یخچال به عنوان اصلی‌ترین عناصر آشپزخانه باید با هم رابطه‌ی منطقی داشته باشند.
وجود فاصله‌ی زیاد، باعث رفت و آمد اضافی استفاده كننده و خستگی می‌شود.فاصله‌ی سه عنصر فوق، از طریق محیط مثلثی كه آن‌ها را به هم وصل می كند، كنترل می‌شود كه اصطلاحاً به آن «مثلث كار آشپزخانه» می گویند.
در شرایط متعارف، محیط این مثلث از 80/4 تا 6 متر تغییر می‌كند.

نكته 2: در طراحی آشپزخانه سعی می‌شود عناصر غیر مرتبط، در داخل مثلث كار قرار نگیرند تا كارآیی آشپزخانه افزایش یابد.
سعی می‌شود آرایش لوازم آشپزخانه به صورت L و یا موازی باشد.
نكته 3: حداقل ابعاد فضای صبحانه خوری 3*3 است. این فضا می تواند با فضای آشپزخانه تركیب شده، رابطه‌ی راحت‌تری با آشپزخانه برقرار نماید.
د) غذاخوری خانوادگی

این فضا باید به آشپزخانه نزدیك باشد و نیز، باید از دید و منظر مناسب برخوردار بوده، با نشیمن خانوادگی رابطه‌ی راحتی داشته باشد.
نكته: در خانه‌های كوچك ممكن است برای غذای خانواده و مهمان از یك فضا استفاده شود. در این صورت، فضای غذاخوری باید جدای آشپزخانه طراحی شود.
فرهنگ صرف غذا و پذیرایی از مهمان در مناطق مختلف كشور با هم متفاوت است.
2- عرصه‌ی زندگی خصوصی و فردی

عرصه‌ی خواب شامل اتاق خواب بچه‌ها، اتاق خواب اصلی، اتاق مطالعه و گاه، شامل اتاق خواب مهمان می‌شود.
نكته 1: این بخش از خانه به عنوان خصوصی‌ترین و آرام‌ترین بخش خانه، ضمن نزدیكی به فضا‌های خانوادگی مانند نشیمن و آشپزخانه معمولاً به صورت مستقل و دور از فضای پذیرای مهمان، طراحی می‌گردد.

نكته 2: اتاق‌های خواب بهتر است به بالكن و حیاط دسترسی داشته باشند. آفتاب گیر بوده، از دید و منظر خوبی برخوردار باشند. به خوبی تهویه شوند.
در واحد‌های مسكونی دو طبقه معمولاً بخش خواب در طبقه‌ی اول طراحی می‌شود.
در صورتی كه برای خواب مهمان، اتاق مستقلی مورد نیاز باشد بهتر است این اتاق در نزدیكی ورودی و فضاهای زندگی خانوادگی باشد تا ضمن استفاده برای مهمانان، به عنوان یك اتاق دنج برای مطالعه، انجام كارهای روزانه بتواند در اختیار خانواده نیز قرار گیرد.
نكته 3: اندازه‌ی اتاق‌های خواب بسته به تعداد افراد استفاده كننده نوع فعالیت‌ها، مبلمان و لوازم مورد نیاز معمولاً از 12 متر تا 20 متر تغییر می‌كند. ابعاد اتاق خواب، به نحوه‌ی مبلمان نیز بستگی دارد.

نكته 4: بهتر است تخت خواب در موقعیتی پیش بینی شود كه مستقیماً در مقابل در ورودی اتاق و در معرض دید و یا چسبیده به پنجره‌ی اتاق نباشد. و در عین حال، بتواند از دید و منظر بیرون استفاده كند.
الف) اتاق خواب والدین
اتاق خواب اصلی می تواند شامل پنج حوزه‌ی خواب، محل نشیمن، كمدهای لباس، رخت كن و حمام باشد.
در صورت وسیع بودن اتاق خواب می‌توان بخش خواب و نشیمن را با استفاده از شومینه یا مبلمان از هم تفكیك كرد.
اتاق خواب اصلی، برحسب مورد می تواند دارای یك سرویس كامل بهداشتی (شامل وان حمام، دوش و توالت) و یا دارای یك رخت‌كن و دوش ساده باشد.
ب) اتاق خواب فرزندان
خواب فرزندان می تواند به صورت یك مجموعه واحد و مرتبط (شامل اتاق‌های خواب و حمام و توالت) در نظر گرفته شود.
نكته 1: استقرار كمدها در بدنه‌های حمام می تواند مانع انتقال صدای حمام به اتاق‌ها شود پیش بینی پنجره‌های مناسب، ضمن تأمین نور به تأمین دید و منظر اتاق كمك می‌كند.
نكته 2: هر اتاق معمولاً شامل تخت‌خواب، كمد لباس و میزمطالعه است و مساحت اتاق خواب فرزندان بین 12 تا 15 متر تغییر می‌كند.
ج)اتاق مطالعه
در خانه‌ی بزرگ‌تر فضای مستقل را می‌توان به كتابخانه و مطالعه اختصاص داد. این فضا می تواند در نزدیكی ورودی و نشیمن قرار گیرد.
3- عرصه پذیرایی و مراسم
فضاهای عمومی خانه، شامل پذیرایی، غذاخوری و ورودی، وسیله‌ی ارتباط اعضای خانواده با افراد فامیل، دوستان و همسایگان هستند. به علاوه، این فضاها محل برگزاری جشن‌ها، مهمانی‌ها، برگزاری مراسم مذهبی و … نیز هست.
الف) ورودی
ورودی خانه اولین جایی است كه ساكنان خانه و مهمانان با آن موجه شده، تحت تأثیر كیفیات مثبت یا منفی آن قرار می گیرند، ورودی خانه باید خوانا و دعوت كننده، اذب و زیبا باشد.
طراحی فضای ورودی، قبل از رسیدن به بنا، از خارج ساختمان و جلو خان ورودی شروع می‌شود. پس از عبور از فضای مكث قبل از در ورودی، به فضای ورودی رسیده، به بخش‌های مختلف دسترسی می یابد.
ورودی خانه، باید ضمن تأمین دسترسی مناسب به خانه، حریم داخلی خانه را از فضاهای عمومی جدا كند.
ورودی باید دسترسی ساده به نشیمن، پذیرایی، پله‌های طبقات آشپزخانه داشته باشد.
در واحدهای مسكونی متعارف بهتر است توالت و دستشویی، مستقل از هم طراحی شوند.
نكته: محل دستشویی باید از وسعت كافی حداقل 110*120 برخوردار باشد.

ب) فضای پذیرایی
این فضا جزو فضاهای رسمی و بیرونی خانه است.
نكته: وسعت فضاهای پذیرایی، حداقل 12 متر است و بسته به شرایط اقتصادی و نیاز خانواده می تواند افزایش یابد.
فضای پذیرایی باید با ورودی و غذاخوری ارتباط نزدیك داشته باشد. این فضا نیاز به نور و تهویه‌ی طبیعی و منظر مناسب دارد.
در بعضی طرح‌ها، فضای پذیرایی و نهار خوری با هم تلفیق شده است.
ج) غذاخوری

در خانه‌های بزرگ، فضای مشخصی به عنوان غذاخوری پیش بینی می‌شود. این فضا ممكن است مستقل از پذیرایی بوده، یا با آن ادغام شده باشد.
دید و منظر زیبا، فضای دل باز، تناسبات خوش‌آیند و مبلمان مناسب می تواند بر كیفیت این فضا بیفزاید.
میز غذاخوری و بوفه برای نگهداری ظروف و مواد غذایی مورد نیاز، از لوازم اصلی این فضا هستند.
فضای غذاخوری باید با پذیرایی و آشپزخانه ارتباط نزدیكی داشته باشد.

چنان‌چه برای غذاخوری فضای مستقلی در نظر گرفته شود می‌توان آن را با استفاده از پله‌، دست انداز، دكور یا دیوار، از پذیرایی جدا نمود.
نكته 1: ابعاد اتاق غذا خوری، بسته به تعداد افراد استفاده كننده و استانداردهای موجود معین می‌شود. این فضا را می‌توان با یك میز شش نفره در ابعاد 420*350 طراحی كرد.

نكته 2: فضای نهار خوری باید از نور طبیعی و مصنوعی مناسبی برخوردار و دارای دید و منظر مناسب باشد. فضای غذاخوری بهتر است در مجاورت بالكن و با امكان دسترسی به حیاط، طراحی گردد.
4- عرصه‌ی خدمات و پشتیبانی
عناصر خدماتی مورد نیاز از قبیل پاركینگ، رخت‌شویی، انبار، زیرزمین و موتورخانه می‌باشد.
الف) پاركینگ

پاركینگ مورد نیاز خانه‌ها ممكن است به صورت جمعی باشد، و یا هر خانه از پاركینگ شخصی برخوردار باشد.
نكته 1: مكان پاركینگ در خانه بسته به ابعاد شیب زمین، نوع طرح خانه و شبكه‌ی دسترسی سواره، معین می‌شود.
پاركینگ ممكن است جدا از ساختمان اصلی و یا چسبنده به آن و یا در زیرزمینی و یا زیر ساختمان طراحی شود.
نكته 2: دسترسی راحت از پاركینگ به داخل خانه، مخصوصاً آشپزخانه یا فضای ورودی، مهم است.
ب) موتورخانه

فضایی برای استقرار لوازم و تجهیزات گرمایش و سرمایش مورد نیاز است كه به آن، «موتورخانه» می گویند. موتورخانه را می‌توان در زیر زمین خانه یا در مجاورت پاركینگ مكان‌یابی كرد.
در خانه‌های كوچك از یك دستگاه كوچك كه می تواند در كنار آشپزخانه یا رخشورخانه واقع باشد برای این منظور استفاده می‌كنند.
ج) اتاق مفید و رختشویی

در خانه‌های پرجمعیت‌تر و بزرگ‌تر، فضای مستقلی را در كنار سرویس خواب اصلی، حد فاصل پاركینگ و آشپزخانه و یا در زیرزمین پیش‌بینی می‌كنند. این فضا معمولاً شامل ماشین لباسشویی،‌ماشین خشك‌كن. سینك لباسشویی است. با توجه به صدای ماشین‌ها، این فضا را بدون عنصر واسط، دركنار فضاهای خواب طراحی نمی كنند.

5- عرصه‌ی فضاهای باز و حیاط خصوصی
فضاهای باز و نیمه باز خانه، بسته به این كه در تركیب با كدام یك از حوزه‌های خصوصی و خانوادگی یا عمومی قرار گیرند به دو دسته‌ی عمومی و خصوصی تقسیم می‌شوند.

ایجاد رابطه‌ی منطقی بین آشپزخانه و نشیمن با حیاط خصوصی، امری ضروری است.
از ایوان می‌توان به عنوان یك فضای واسط بین فضای داخل و خارج استفاده كرد.
الف) ایوان

ایوان، یكی از رایجترین عناصر معماری مسكن مخصوصاً در معماری ایرانی است.
دسترسی راحت از می افزاید. عرض ایوان باید به نحوی پیش‌بینی شود كه هم مناسب با فعالیت‌های مورد نیاز باشد و هم عمق پوشش سقف ایوان، مانع رسیدن نور به فضاها نباشد.

ب) فضای باز عمومی
برای حفظ آرامش و حریم فضاهای داخلی، بین ساختمان و خیابان، فضای باز محوطه‌سازی شده‌ای قرار می‌گیرد تا هم بر غنای منظر شهری بیفزاید و هم ورودی ساختمان را جذاب تر كند و بر ایمنی ورود و خروج افراد پیاده و اتومبیل بیفزاید.
عقب نشینی بدنه‌ی پاركینگ نسبت به بدنه‌ی ساختمان و تقویت ورودی پیاده می تواند بر كیفیت این فضا و نمای ساختمان بیفزاید.

فصل پنجم
«طراحی و معماری»
1- برنامه‌ی فیزیكی پروژه
به فهرست فضاهای مورد نیاز هر پروژه كه تعداد، مساحت و ویژگی‌های اصلی آن را در بر می گیرد، اصطلاحاً «برنامه‌ی فیزیكی پروژه» می گویند.

2-تحلیل سایت و مكان‌یابی ساختمان
در تحلیل زمین پروژه عوامل مختلفی از قبیل اندازه و شكل زمین، شیب، عوارض موجود، جنس خاك، امكانات دسترسی و همسایه‌های مجاور، مناظر مناسب و دیدهای مزاحم و غیره مورد مطالعه واقع می‌شوند.
3- بررسی روابط فعالیت‌ها و فضاها
میزان و نوع رابطه‌ی بین فضاهای پروژه را، به روش‌های مختلف می‌توان تنظیم كرد و نمایش داد:
1- جدول روابط فضاها

2- دیاگرام حبابی
در ترسیم دیاگرام ارتباطی فضا سعی می‌شود از نمایش روابط فرعی خودداری گردد. عناصر مرتبط در كنار هم قرار گیرند و دیاگرام به ساده‌ترین صورت ممكن تبدیل شود.
4- روش های مختلف طراحی معماری
یكی از روش‌های طراحی معماری با تأكید بر عملكرد فضاها و روابط منطقی آن‌ها با دیاگرام ارتباطی فضاها شروع می‌شود.
نكته 1: در دیاگرام فضاها دارای معنای مكانی نیستند.
نكته 2: طراحی، یك فعالیت منظم از پیش برنامه‌ریزی شده نیست یك فعل شخصی و انسانی است و حالت مكانیكی ندارد.

5- طراحی گزینه‌ها

اگر به متغیر‌ها و عامل‌های اصلی پروژه مانند عملكرد، زمین، شاخص‌ترین فضا، اقلیم و … توجه كنیم با مبنا و محور قرار دادن هر یك از آن‌ها می‌توان نقطه‌ی شروع و مبنای جدیدی برای طراحی پیدا كرد.
گزینه 1: طراحی با تأكید بر تفكیك عرصه‌ها
توجه به تفكیك عرصه‌ها و حركت خانواده و مهمان در این گزینه قابل توجه است.
گزینه 2: طراحی براساس فضاهای بسته و فضاهای شفاف
طراحی براساس دسته بندی فضاها به دو دسته‌ی فضاهای بسته و فضای باز و شفاف یه گزینه‌ی جدید منجر می‌شود.

فصل ششم
«بررسی ارزش‌های فضایی در گزینه‌های طرح»
یكی از نكات بسیار مهم كه در طراحی و ارزشیابی گزینه‌های پروژه مطرح است، كیفیت فضاهای هر یك از گزینه‌ها است.
1- مفهوم فضا

نكته 1: فضا، اصلی ترین عامل در طراحی معماری است. ما در میان فضاهای بسته یا باز حركت و فعالیت می كنیم.
فضا ذاتاً شكل خاصی ندارد و با وجود عناصر مادی و رابطه‌ی متقابل آن‌ها با ما و با یكدیگر، تعریف می‌شود و معنی پیدا می‌كند.
عناصر هندسی مانند نقطه، خط، صفحه و حجم می توانند با هم تركیب شوند و فضا را محدود و مشخص كنند. در مقیاس معماری، این عناصر اساسی تبدیل به تیر‌ها و ستون‌های خطی، كف‌ها، دیوار‌ها و بام‌های صفحه‌ای و احجام معماری می‌شوند.

در شكل گیری فضای معماری، كیفیت فضاهای بیرونی و نمود خارجی ساختمان و هماهنگی آن با شرایط زمین، طبیعت منطقه، به اندازه‌ی فضاهای داخل اهمیت پیدا می‌كند و باید مورد توجه قرار گیرد.

از حضور شما عزیزان در سایت بسیار خوشحالیم و آرزو داریم محصولات ما رضایت شما را فراهم آورد
اینک شما با جستجوی مقاله طراحي معماري و عوامل مؤثر بر آن وارد صفحه فروش فایل دانلودی مقاله طراحي معماري و عوامل مؤثر بر آن شده اید.
توضیحات کامل و اطلاع از ریز مطالب این فایل با کلیک روی دکمه ی ادامه ی مطلب

مقاله طراحي معماري و عوامل مؤثر بر آن