مقاله لونگان Longan

 مقاله لونگان Longan

… دانلود …

مقاله لونگان Longan دارای 12 صفحه می باشد و دارای تنظیمات در microsoft word می باشد و آماده پرینت یا چاپ است

فایل ورد مقاله لونگان Longan کاملا فرمت بندی و تنظیم شده در استاندارد دانشگاه و مراکز دولتی می باشد.

توجه : در صورت  مشاهده  بهم ريختگي احتمالي در متون زير ،دليل ان کپي کردن اين مطالب از داخل فایل ورد مي باشد و در فايل اصلي مقاله لونگان Longan،به هيچ وجه بهم ريختگي وجود ندارد


بخشی از متن مقاله لونگان Longan :

لونگان Longan

مقدمه
Longan از گیاهان مومی چینی است ك اكنون در جنوب و جنوب غربی ویتنام بویژه در ناحیه Binh phooc و Tien Giang رشد می كند.
لونگان به بهترین نحوه درخاك رس و شنی غنی یا شنی با تركیبات آلی رشد می كند. آنها نیاز بهآب كافی داشته در سیلاب نیز دوام می آورد. نمی تواند

خشكیهای طولانی را تحمل كند. درخت آن باید تا ارتفاع ft 20 رشد كند تا بتواند حتی در حیاط ؟ به رشد ایده آل خود برسد. در حالیكه درختان مركب تنها نیاز به 5 تا 6 فوت ارتفاع دارند. آنها كاملا از دو نوع آلودگی و بیماری عاری هستند ولی میتوانند علائم كمبود مواد معدنی را از خود بروز دهند. كوددهی به آنها از تركیب نیتروژن و املاح معدنی بعد از فصل محصول و در طول فصل شكوفه دهی انجام می گیرد.

مترادفها
Lonn Ngan ( كانتونیس) و ponceau (Litchi) فرانسوی، Lengklng مالزی شباهت شكلی زیادی به Lychee دارد ولی اندكی كوتاهتر است و با پوست قهره ای تیره كه از آن صاف تر است مزه میوه های آنها شبیه هم بوده و قیمت عرضه Loon در بازار بستگی به فصل خود را همانند lychee سپری كند و در زمانیكه این نوع از میوه ها در دست رس هستند به بازار عرضه شود. لوون دارای منابع غنی گلوكز می باشد همچنین ساكاروز نیز دارد، فیبرهای ضخیم ،VA, VBa1, VBa2, VC ، نیاسین، تارتاریك اسید، پروتئین روغن و انواع زیاد دیگری از مواد معدنی را نیز دارد. برای زیباسازی پوست و چشمها از آن استفاده می شود. در چین، گفته

می شود كه این میوه را خانمهای زیبا فقط میل می كنند. بر این بارو اندكی نیروی جنسی زیادی برای خانم ها ایجاد می كند بویژه زمانیكه با گیاهان دیگری ازجمله Ginseng و Codonopsis تركیب شوند. كاربردهای دارئوی لوون نیز شامل تنفس راحت، بی خوابی و بعنوان پادزهر در برابر سموم می باشد. برگها وگلهای خشك شده آن نیز در بازار گیاهان طبی و علفی چین بفروش می رسند.

لوون دارای ماهیت طبیعی متعادلی است، و از طریق طحال و قلب جذب می شود می تواندن به قلب و طحال اعلام خطر بدهد و تغذیه كننده خون و آرامش بخش باشد. برای درمان اشتهای ضعیف، بی خوابی،‌فراموشی خفیف ورم اندام و غیره نیز كاربرد دارد.

جوشاندن 4 تا 7 لوون با همین مقدار ازدانه های lolgy و دانه های Gagon و محلول حاصل را قبل از رفتن به تختخواب بنوشید واین جوشانده برای درمان كم خونی ضعف عمومی و عرق ریزی در خواب نیز موثر است. جوشاندن 14 عدد از جوانه های خشك شده لوون بهمراه 3 برش زنجبیل و مقداری اب محلولی را درست می كند كه نوشیدن آن برای رفع كمبودهای ویتامینی و ضعف بدن موثر است، طحال و اسهال را نیز برطرف می سازد. تفاله ها را می توان با بخار دم كرد، آنرا جوید یا جوشانده ای به روغن اضافه كرده یا در شراب محلول كرد.

میانگین وزن آن 9 تا 15 گرم است واغلب هم جوشانده این گیاه را به روش نوشیدنی مصرف می كنند. آنهائیكه دارای پوسیدگی ظاهری و زرد رنگ هستند، بسیار خشك و سخت می باشند ومخاط غلیظی نیز دارند را باید از انواع لوون مصنوع بحاس آورد ( غیر خوراكی)
كاربردهای خوراكی

اغلب لوون به صورت تازه تازه مصرف می شوند ولی برخی معتقدند كه این میوه در صورت پختن بهترمصرف می شود. در چین اكثر اینمیوه بصورت كنسرو شده یا خشك شده مصرف می شوند. درگذشته اغلب میوه های كنسروی از شانگهای با كشتی به ایالات متحده منتقل می شدند. امروزه از هنگ كنگ و تایوان صادر می شوند . برای خشك كردن ابتدا میوه را حرارت می دهند تا خوب جمع شود و پوست آن از گوشتش جدا شود، سپس انه های آنرا بیرون آورده و گوشت را روی حرارت كم قرار می دهند. محصول تولید شده سیاه بوده و مثل چرم بنظر می رسد طعم دو دردها ی نیز دارد و بطور عمده آنرا بشكل نوشیدنی دم می كنند و برای رفع خستگی مصرف می كنند.و
مصارف دیگر
محلولی نیز از این میوه شبیه تركیبی با الكل برای لاغر شدن بدست می آورند.
دانه ها وتفاله
دانه های آن بخاطر محتویات صابون مانند خود همانند بندق مصرف می شوند برای شامپوی شستشوی موی سر،‌ دانه ها و تفاله آن برای تولیدسوخت سوزانده شده و بعنوان بخشی از پرداخت زنان چینی كه برای عملیات خشك كردن تمایل دارند بكار برده می شود.
مصارف دارویی

گوشت این میوه برای مصارف زیبایی ظاهری تب بر و كرم زدایی بكار می رود و بعنوان یك پادزهر در برابر سموم عمل می كند. جوشانده گوشت خشك شده آن بعنوان یك نیروی تقویتی و دارای درمان كننده ضعف عمومی وبیماریهای عصبی مصرف می شود. درهر دو نقطه شمال وجنوب ویتنام، هسته لوون به عنوان مرحم روی نیش مار مالیده می شود و مردم بر این باورند كه این میوه می توانند زهر را به خود جذب كند..
برگها وگلهای آنرا در بازار گیاهان دارویی چین بفروش می رسانند اما بعنوان بخشی از درمان دارویی سنتی چین بحساب نمی آید. برگهای آن دارای quarcetin و quercitrin می باشد.

مصرف خوراگی آن نیز بصورت كنسرو شده و خشك شده در سالاد یا دسرها بكار برده می شود. قیمت آن نیز بستگی به ساز واندازه میوه دارد.
روش حمل و نقل : هوایی
بهترین فصل تولید
Tieu hue تمام سال – xunog com vany از آگوست تا سپتامبر
فواید: دارای انرژی زیادی است، همانطور كه درتولید تازه و خشك شده هم وجود دارد. در حدود 1000 تا 1500 تن از لوون خشك شده برای صادرات به بازار چین در هر سال بارگیری می شود.

بازار فروش: میوه بصورت كارتنهای 5 كیلوگرمی دسته بندی می شود.
مناطق زیر كشت و تولیدمحصول لوون درمركز آسیا

چین: در 1997 منطقه زراعی زیر كشت لوون در حدود 422400 هكتار با میزان تولید محصول 232000 تن در هر جریب بوده است. استانهای اصلی پرورش دهنده لوون شامل Gvangxi, gvangdong, fujian, schuan, Yunnan, Hinan می باشد ( جدول 14) سه استان اول در حدود 97% ازكل محصول مناطق زیر كشت را تولید می كنند.

افزایش زیادی در مناطق زراعی زیر كشت لوون بین سالهای 1987 تا 1997 در سه استان اصلی guangxi, Guangdong fujian گزارش شده است.
در حدود 400 مدل از لوون تولیدی در چین وجود دارد. در حدود 14 % این محصولات زودرس ، 68% میانه و 18% نیز دیر رس می باشند. انواع و خصوصیات هر نوع لوون تولیدی در ضمیمه 1 ذكر شده است.

تایلند: تولید لوون در 1998 در حدود 238000 تن در مساحتی حدود 411504 هكتار بوده است. بطور سالیانه نیز افزایشی در مناطق زیر كشت به خصوص مابین سالهای 1989 تا 98 در جهت تولید وصادرات محصول لوون دیده می شود. اگرچه رشد سالیانه درمناطق زیر كشت وجود دارد ولی محصول تولیدی درمساحت یكسان از زمین زیر كشت تغییر نكرده است. چنین داستانی برای تغییر شرایط آب و هوایی مناسب برای تولید لوون بطور سال به سال به وجود آمده است. البته نحوه مدیریت مناطق زیر كشت نیز در میزان تولیدات تاثیر بسزایی دارد.

تولید محصول در تایلند بیشتر محدود به مناطق و استانهای شمالی شامل Lamphan, chiang Mai و chiang Rai است كه مناطق زیر كشت آنها تا حدود 1/24 ، 6/37 و 8 درصد از كل میزان تولیدی مناطق زیر كشت را تولید می كنند ( جدول 17) البته كشت لوون نیز هم اكنون به سمت مناطق مركزی و شرقی كشور كشیده شده ولی میزان اندكی از كل محصولات تولیدی را ارائه می دهند.

صنعت لوون در تایلند بستگی به نحوه بذر پاشی است كه كشاورزان از جنوب چین خریداری كرده اند. در 1896 یك تاجر چینی در حدود 5 اصله درخت لوون را از چین وارد كرده كه تقدیم شاهزاده خانم Saopvahapangri‌همسر پادشاه روماو شده اند. این درختان در بانكوك و chiang mai كاشته شدند. گفته می شود كه این 5 درخت منبع اصلی زراعت كنونی لوون در تایلند می باشند. كشاورزان كنونی در تایلند كه به تولید محصول لوون مشغول هستند توجه زیادی به كیفیت میوه آن در مقایسه با نوع چینی آن دارند. انواع و خصوصیات محصول مختلف كشاورزان نیز در ضمیمه 1 ذكر شده است.

استان چینی تایوان : مناطق تولیدی لوون در این استان بیشتر در نواحی مركزی و جنوب متمركز هستند. مناطق تولیدی و میزان محصولات آنها نیز در بین سالهای 1994 تا 98در جدول 18 ذكر شده اند.

در زمان نشان داده شده حداقل تغییر یا هیچ تغییری در افزایش مناطق زیر كشت یا محصولات آنها دیده می شود و الگوی تولیدی آنها نیز مداركی برای بررسی اثرات طبیعی این محصول می باشد.

كشاورزان استان چینی تایوان در تولدی محصول لوون اصیل ترین هستند. در حدود 52 نوع خاك زراعی لوون دركشور وجود دارد. البته بیشتر از 98% مناطق لوون با خاك زراعی Fengko پوشیده شده اند. به دنبال این مدل نیز نمونه های Hongko و chingko قرار دارند. میزان تفاوت چشمگیری در وزن میوه به وجود می آید ( بین 2/5 تا 2/18 گرم) TSS در حدود 3/10 تا 26 وزن دانه های 5/0 تا 5/2 گرم و بهبود وضعیت و كیفیت بطور كلی نیز تا 50 تا 8/70 درصد افزایش پیدا می كند نسبت به سایر انواع خاكهای زراعی دیگر در اكثر 52 مدل خاك زراعی بین ماه مارس تا اوایل آوریل شكوفه ها زده می شوند و زمان برداشت میوه نیز از ماه آگوست تا اوایل سپتامبر ادامه دارد. انواع خاك زراعی وخصوصیات آنها درجدول ضمیمه 1 ذكر شده اند.

ویتنام: تولیدات لوون در ویتنام بطور عمده فقط درمنطقه Mekong متمركز شده بویژه در مناطق شمالی وجنوب شرقی آن. در میان این مناطق زیر كشت لوون منطقه Nekong تا حدود 70 الی 80 درصد از كل محصولات را تولید می كند ( جدول 19). از سال1998 تا 99 توسعه ای در زمینهای زیر كشت لوون نیز حاصل شده است. انواع خاكهای زراعی وخصوصیات آنها نیز در جدول ضمیمه 1 ذكر شده است.

16مشكلات روبروی تولید (Lo.)LOGAN
كشورهای تولید كننده لوون همانند چین ، تایلند وتایون ( ایالت چین) مشكلات تقریبا مشابهی را در تولید لوون گزارش كرده اند.
درخت دو ساله: عمده ترین مسئله مطرح شده برای باغداران، مسئله گل دهی مرتب و نوع دو ساله محصول دادن درخت آن است. برخی از سالهای درختان از حدمعمول نیز محصول بیشتری می دهند ولی سال بعد با یك كاهش فاحش در محصول روبرو هستند. در تایلند ارقام محصولات برای 1990 تا 94 ( جدول 16)

الگوی كاملا واضحی از دو ساله بودن محصول دهی این درخت را ترسیم كردهاند. الگوی مشابه دیگری نیز در ارقام تولیدمحصولات تایوان بین سالهای 1995 تا 98 می باشد ( جدول 18) قیمتهای مربوط به خرید لوون توسط میزان تولید مشخص می شود. زمانیكه تولید گسترده محصول وجود داشته باشد، قیمت نها بشدت كاهش پیدا می كند و همنطور بالعكس/

اندازه كوچك میوه: این مشكل بشكل خاص درتایوان بروز پیدا می كند زیرا خاك زراعی آن باید محصولات درشتی بدهد. دز فلوریدا تقاضا برای محصول درشت به نوعی بحران تبدیل شده است. بنابر این خاك زراعی kohala قادر است تا محصولی با اندازه و بزرگی بسیار مطلوب در زمان هرس كردن شاخته های پربار به وجود بیاورد. در تایلند نوع Biew khiew تولید كننده میوه با سایز درشت است اما با مشكل دو ساله بودن درخت به نوعی محدود شده است.
آفت witches این بیماری تنها مخصوص كشورهای تولید كننده در آسیا می باشد. با وجود حضور خاكهای زراعی مقاوم وتولید كننده لوون از دست دادن محصول بخاطر آلودگی به این بیماری می تواند با مشاهده ارقام در چین، همه چیز را ثابت كند.

نگهداری میوه: این مشكل نیز بهنگام فصل تولید بالای محصول در تایلند و استرالیا گزارش شده است. قسمت بالای این محصول باعث شده تا شبكه های توری محافظ كننده بروی هر درخت یا روی محصولات چیده شده آن كشیده شود.

(e سایز بزرگ وغیر قابل بررسی دوخت: بخاطر سیستم باغداری ابداعی، درختان بسیار رشد كرده و ارتفاع خیلی زیاد می گیرند و در نتیجه برداشت محصول چنین درختانی بسیار دشوار می باشد. بنابراین باید روشی ابداع شود كه درختان را به ارتفاع مناسب برساند. همچنین غلظت و تراكم محصولات تولیدی در كنار یكدیگر با محدودیتهای ریشه ای كه دارند می تواند نقشی اثر گذار در كاهش ارتفاع درختان باشد.

(f بازار محدود: تفاضا برای لوون عمدتا از جوامع سنتی صادر می شود، بطور عمده آسیب و بطور خاص چین فروش لوون خارج از بازارهای سنتی با محدودیت های زیادی روبروست.

17- دیدگاهها
لوون یكی از درآمدهای اصلی صادرات برای تایلند با ارزش صادراتی 1/2 میلیون دلار در سال 1997 می باشد. این رقم را با صادرات lychee در همان سال مقایسه كنید. لوون می توان در مقایسه با lychee در برخی از مواقع نظرها را جلب كند. اگرچه محدودیتهایی نیز وجود دارند كه باید آنها را هم مد نظر داشت.
در حال حاضر لوون بدشكل عمده فقط در بازارهای سنتی بویژه بازارهای كشورهائی آسیایی فروش دارد. در استرالیا و فلوریدا تقاضا برای محصولات سنتی آسیا نیز تا حدودی وجود دارد. سایر كشورهای باید یكسری آزمایشات برای لوون انجام دهند. یكبار كه مردم طعم لوون را بچشند مطمئنا تقاضای این محصول بیشتر و بیشتر خواهد شد. بنابر این نیاز بیشتری برای ورود و تبلیغ لوون در جوامع مختلف وجود دارد.

لحظات خوشی را برای شما آرزومندیم
با سلام،محصول دانلودی مقاله لونگان Longan آماده ارائه به جویندگان عزیز میباشد.با کلیک روی دکمه ادامه مطلب به صفحه توضیحات کامل مقاله لونگان Longan و بررسی کامل هدایت میشوید

مقاله لونگان Longan